SLA (stereoliografi) teknolojisi nedir?

Stereolitografinin Kısa Tarihi

SLA teknolojisi süreci ilk olarak 1970’lerin başında, Japon araştırmacı Dr. Hideo Kodama’nın ışığa duyarlı polimerleri bağlamak için ultraviyole ışık kullanırken “stereolitografi” yani uv ışıma ile katmanlı birleştirmeyi icat ettiği ortaya çıktı. Stereolitografi terimi, 1986’da teknolojiyi patentleyen ve ticarileştirmek için 3D Systems şirketini kuran Charles (Chuck) W. Hull tarafından patentlendi. Hull, yöntemi ultraviyole ışıkla iyileştirilebilen bir malzemenin ince katmanlarını art arda “yazdırarak” 3D nesneler oluşturmak olarak tanımladı.

Bununla birlikte, SLA 3D yazıcılar yaygın popülerlik kazanan ilk 3D baskı teknolojisi değildi. 2000’lerin sonunda patentlerin geçerliliği sona erdiğinde, küçük formatlı masaüstü FDM 3D yazıcı, üretimi ve erişimi yaygınlaştı ve  (FDM) ilk olarak masaüstü platformlar benimsendi.

Bu uygun fiyatlı ekstrüzyon tabanlı teknoloji, 3D baskının geniş çapta benimsenmesi ve farkındalığının ilk dalgasına yol açarken, 3D FDM makineleri profesyonel ihtiyaçların model kalitesini karşılayamadı.SLA reçine yazıcılarise Hızlı, yüksek hassasiyetli üretimler, sağlık sektöründe dişlerdeki biyouyumlu malzemeler gibi profesyonel uygulamalar için çok önemlidir.Sanayi ve kuyumculuk gibi endüstriler için ince detaylı üretim yeteneği çok yüksektir.

Şu anda artık 4K LCD ekranlara sahip ve çok hassas üretim yapabilen 3D yazıcılar piyasada bulunmaktadır.