3D yazıcıları en çok kullanan meslekler ve sektörler nelerdir?

 

Teknolojik olarak konuşursak, 3D yazıcılar şu anda sahip olduğumuz en gelişmiş ve fütüristik cihazlar arasındadır. Bu ekipmanlara erişim daha kolay ve daha ucuz hale geldikçe, bu teknolojiyi kullanarak işlerini kolaylaştıran çeşitli alan ve sektörler vardır.

3D LCD SLA Reçine yazıcılardan en iyi şekilde yararlanan alanlar hakkında biraz konuşalım  ve bu ekipmanların gelecekte neler olacağını genel olarak gözden geçirelim .

Neden 3D LCD SLA reçine yazıcılara yatırım yapmalı?

Şirketleri 3D baskıya yatırım yapmaya yönlendiren faydalar çeşitlidir:

  • Maliyetleri azaltın : Bir parçanın 3D baskısının maliyeti, en hızlı parçayı elde etmenin ve olası taşıma maliyetlerinden tasarruf etmenin yanı sıra parçayı bir 3D baskı sağlayıcısından satın almaktan 3 veya 4 kat daha ucuz olabilir.
  • Üretim sürecini kolaylaştırın : Herhangi bir parçayı herhangi bir zamanda elden çıkarabilmek , üretim süreleri, taşıyıcılar, sipariş başına talepler vb.
  • Kalite, hassasiyet ve çok yönlülük : Yeni malzemelerin ortaya çıkmasıyla, her geçen gün daha fazla nesne geçen 3D yazıcılar kullanılarak üretilebilir. Bu nesneler protez ve organlardan mücevherata , otomotiv parçalarından oyuncak ve ambalaja kadar değişir.

Bunlar, bir 3D yazıcıya yatırım yapmanın birçok şirket için son derece avantajlı olmasının nedenlerinden sadece birkaçı . Ancak, amacınız ticari kullanım için değilse, özel bir kullanıcı veya hobi amaçlı olarak, büyük bir şirkete veya astronomik yatırımlara ihtiyaç duymadan 3D yazıcı ile üretim yapmanın ve para kazanmanın birkaç yolu vardır.

3D yazıcı ile para kazanma ipuçları

Sürekli bir inovasyonda bu pazarda sermaye yapmak isteyen bir şirkete ait veya bağımsız bir profesyonel olmak, iyi bir eylem yaklaşımı seçmek, yatırımınızın başarısı ve başarısızlığı arasındaki fark olabilir.

Aşağıda bu pazara nasıl gireceğinize dair rekabeti vurgulayan 5 ipucu bulacaksınız:

  1. Yaratıcı olun : Bu pazarda para kazanmak isteyen herkes için yaratıcılık ana noktadır. Eşlik eden piyasa trendleri, kendisini 3D yazıcıya yatırım yaparak para kazanma tavanını yükseltmenin bir başka anahtarıdır.
  2. Eğitim kursları alın : Piyasada nispeten yeni bir teknoloji olan 3D baskı kursları azdır. Video kursları almak ya da yüz yüze kurslara katılmak, 3D baskı bilginizle bilgi ve gelir elde etmenizi kolaylaştıracaktır.
  3. Kendi 3D modellerinizi nasıl modelleyeceğinizi ve oluşturacağınızı öğrenin : Zbrush,Blender veya benzeri yazılımları kullanmayı öğrenmek bu sektörde neredeyse zorunludur, çünkü bu şekilde kendi modellerinizi oluşturabilir ve bunları 3D veya çevrimiçi modeller olarak TurboSquid ve CGTrader da pazarlayabilirsiniz.
  4. Ürünlerinizi sosyal ağlarda tanıtın : Çalışmalarınızı yaygınlaştırın. “Bir resim bin kelimeye bedeldir” olarak, Pinterest veya Instagram gibi sosyal ağlar, ürünlerinizin ve modellerinizin çarpıcı görüntülerini yayınlamak kendinizi veya işletmenizi tanıtmak için idealdir. Buna ek olarak, çok sayıda takipçiye ulaşarak, modellerinizi ve ürünlerinizi bu kanallar üzerinden satmak mümkündür.
  5. Niş pazar seçmek: Niş pazar seçmek ve “her şeyi üretmek ve satmak” yerine 3D baskı pazarında uzmanlaşmak bu sektörde başarının anahtarı olabilir. Olasılıklar çok çeşitlidir ve Aksiyon Figürlerinin satışından , mücevhere ve dron aksesuarlarının bölümüne kadar değişir.

3D yazıcı ve baskı pazarı için en umut verici sektörler nelerdir?

Mühendislik

Mühendisler, pazardaki belirli branşlarda faaliyet gösteren özel profesyonellerdir. Bununla birlikte, etki alanı ne kadar spesifik olursa olsun, 3D baskı hizmetlerine büyük fayda sağlayabilir, çünkü ürünleri için yedek parça yazdırabilir, projelerini müşterilere göstermek için modeller ve hatta sunumlar ve örnekler için prototiplerin oluşturulmasına izin verir

Bu alandaki bir 3D yazıcı için temel kullanımlardan biri, hızlı protip üretmek, elektronik bileşenler, dişli, kalıp ve tamamlayıcı veya entegre etme işlevi olan bazı ürünlerin üretiminde kullanıma hazır parçaların üretilmesidir.

3D baskıyı en çok kullanan mühendislik alanları otomotiv, elektronik mühendisliği, bilgisayar, mekatronik, makine, inşaat mühendisliği, yapay zeka ve yazılım mühedislikleridir.

Mimari

Maket ve Modellerin anında müşterilerine sunulma olasılığı, mimari ve inşaat profesyonelleri için ilginç bir deneyim ve teknolojidir.

Birçok profesyonelin aksine, bir şekilde büyük ve pahalı bir 3D yazıcı modeline yatırım yapmak gerekli değildir. Daha iyi maliyet avantajı olan ufak bir model seçebilir ve yazdırılan modelde son ayarlamaları el ile yapabilirsiniz.

Sağlık

Tıbbi alanda 3D baskı kullanımı hala başlangıç ​​aşamasındadır, ancak şüphesiz 3D baskı için çok fazla potansiyele sahip bir sektördür.

Doktorlar, diş hekimleri veya veteriner hekimler için, hastalarını tedavi etmek için kısa bir süredir bu teknolojiyi kullanmaktadırlar.

Şekillerden yapılmış alçı parçaları, organizmamızla, insan ve hayvan vücudu ile uyumu az olan olan ve biyo uyumusuz malzemelerden yapılmış parçaların modası geçiyor.Hızlı ve tam uyumlu 3d baskılar gelecekte daha fazla yer alacaktır.

Sanat ,Hobi ve moda

Sanatçılar ,  hobiciler ve stilistler, heykellerini, mücevherlerini, ayakkabılarını, giysi parçalarını vb. yazdırmak için 3D yazıcıları kullanıyorlar.

Bu profesyoneller, parçanın protipi ile çalışarak, müşterilerinin gereksinimlerine uyarlamak için ayarlamalar ve ayarlamalar yapabilirler.

Uzay araştırması

NASA, özellikle uzaydaki istasyonları için yedek parçaları rekor sürede çoğaltma yeteneği nedeniyle 3D yazıcıları uzaya göndermeye başladı.

Burada parçaları Dünya’da yapmak ve yörüngesindeki araca göndermek yerine, sadece 3d model dosyası ile parçayı uzayda basmak gayet mantıklıdır.

Sonuç

Piyasalar tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 3D yazıcı ve baskı pazarı dünyada 2023 yılına kadar 32,7 milyar dolara yakın bir rakama ulaşacak ve yıllık %25’e yakın büyüyeceği öngörülmektedir.

Kuşkusuz, bu rakamlar, hızlı büyüyen bir teknoloji olduğunu ve henüz en yüksek noktasından uzak olduğunu dikkate alarak, bu alanda yer almak çok mantıklı bir fırsattır.

3D yazıcı kullanmak veya üretim yapmayı düşünüyorsanız, piyasa henüz tam olarak kurulmamışken, başlamak için en iyi zamandır.Böylece, ortaya çıkan yenilikleri öğrenerek ve yararlanarak, birçok sektörde devrim yaratacak olan bu teknolojinin şimdiki ve gelecekteki maksimum potansiyelinden yararlanabileceksiniz. Türkiye de Bursa İstanbul ve  Marmara bölgesi sanayi ve üretiminin en yoğun olduğu bölge olarak sektör için çok önemlidir.Ancak daha da önemlisi Türkiye’nin her bölgesindeki girişimciler, sanatçılar , el sanatları, hobi ve küçük üreticiler için büyümeye yönelik çok önemli bir fırsattır.