3D LCD Reçine Yazıcı teknoloji farklılığı nedir?

Z ekseni (Z Axis) katman yüksekliği genellikle bir 3D yazıcının çözünürlüğünü ve baskı kalitesini tanımlamak için kullanılır.Hız ve kalite arasında seçim yapabilmek için LCD , SLA 3D yazıcılarda Z ekseni katman kalınlığı 0.25 ila 300 mikron arasında ayarlanabilir.

Buna karşılık, FDM ve SLS yazıcılar genellikle Z ekseni katmanlarını 100 ila 300 mikron arasında basar. Ancak, bir FDM veya SLS yazıcıda 100 mikron olarak basılan bir parça, bir LCD , SLA yazıcıda 100 mikron olarak basılan parçadan farklı görünür. En dış çevre duvarları düz olduğundan ve yeni yazdırılan katman önceki katmanla etkileşime girerek merdiven efektini yumuşattığından, LCD , SLA baskıları yazıcının hemen dışında daha pürüzsüz bir yüzey kaplamasına sahiptir. FDM baskılar açıkça görülebilir katmanlara sahip olma eğilimindeyken, SLS sinterlenmiş tozdan grenli bir yüzeye sahiptir.

 

Endüstriyel SLS yazıcılarda 350 mikron ve FDM makinelerinde 250-800 mikron nozullara kıyasla 0.25-0.50 mikron katman kalınlığı boyutu göz önüne alındığında, mümkün olan en küçük ayrıntı dahi 3D LCD yazıcılarda çok daha kalitelidir.